Umowa najmu okazjonalnego – co to jest i co powinna zawierać?
Najem lokalu jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które z różnych względów nie mogą otrzymać kredytu hipotecznego, poza tym nie mają odpowiedniej ilości środków potrzebnych do zakupu nieruchomości. Jednym z rodzajów najmu lokalu mieszkalnego jest najem okazjonalny, z którym wiąże się podpisanie umowy na czas oznaczony. Co to jest umowa najmu okazjonalnego? Czym różni się umowa najmu od umowy najmu okazjonalnego? Po więcej informacji związanych z umową najmu okazjonalnego zapraszamy do naszego artykułu!
Co to jest umowa najmu okazjonalnego?
Coraz więcej osób decydujących się na wynajem mieszkania podpisuje z najemcą umowę najmu okazjonalnego. Co to jest umowa najmu okazjonalnego? Jest ona jednym z rodzajów umowy najmu i dotyczy osób, które wynajmują lokale mieszkalne. Zawierana jest na czas określony, jednak jego długość nie powinna przekraczać 10 lat. Można zawrzeć ją w formie pisemnej pod rygorem nieważności (nie wymaga formy aktu notarialnego) i ma taką samą moc prawną jak standardowa umowa najmu, regulując prawa i obowiązki najemcy oraz osoby wynajmującej. Ten rodzaj umowy jest dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed nieuczciwością najemców. Najem okazjonalny wprowadzony został na mocy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Czym różni się umowa najmu od umowy najmu okazjonalnego?
Umowa najmu okazjonalnego, w przeciwieństwie do tradycyjnej umowy najmu, jest dokumentem, który sporządzany jest przede wszystkim w celu zabezpieczenia interesów osoby wynajmującej lokal. Kolejna różnica pomiędzy umową najmu okazjonalnego a zwykłą umową najmu dotyczy czasu, na jaki są zawierane obie umowy. W przypadku najmu okazjonalnego umowa może zostać zawarta na okres maksymalnie 10 lat, z kolei tradycyjna umowa najmu między osobą wynajmującą a najemcą może być zawarta zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Przy zwykle umowie najmu do załatwienia jest również znacznie mniej formalności niż w przypadku umowy najmu okazjonalnego.
Co powinna zawierać?
Sporządzenie umowy rozpoczyna się od oznaczenia jej stron – zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Umowa najmu okazjonalnego powinna zawierać również informacje o będącej przedmiotem umowy nieruchomości (może nią być wyłącznie lokal mieszkalny), poza tym powinna znaleźć się w niej wzmianka o czasie trwania umowy. W umowie powinny zostać zawarte również informacje dotyczące wielkości czynszu. Stan lokalu na dzień przekazania oraz ewentualne kary umowne to kolejne elementy, jakie powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego. Nie powinno w niej zabraknąć również informacji dotyczących warunków dotyczących udostępnienia lokalu właścicielowi w przypadku awarii lub szkody. Umowa powinna zawierać także podpisy obu stron, a także datę i miejsce zawarcia umowy.
Załączniki
Do umowy najmu okazjonalnego powinno zostać dołączone specjalne oświadczenie o poddaniu się egzekucji – powinna znaleźć się w nim informacja o tym, że w przypadku niedopełnienia obowiązków wynikających z umowy najemca będzie mieć obowiązek do poddania się eksmisji. Oświadczenie to powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego Innym załącznikiem, jaki powinien zostać dołączony, powinno być oświadczenie najemcy wskazujące alternatywny lokal mieszkalny (w przypadku wykonania egzekucji, z którą wiąże się obowiązek opróżnienia lokalu). Do umowy powinna zostać dołączona ponadto pisemna zgoda właściciela lokalu zastępczego.